52 kérdés, amit érdemes átbeszélni a baba érkezése előtt

52 kérdés gyerekvállaláshoz

Az alábbi 52 kérdés a Gottman Intézet “52 Questions Before Baby” babát tervező és váró pároknak szóló beszélgetős kártyapaklijának teljes kérdéssora.

Bár a kártyapakli célközönsége a babát tervezők és várandósok, néhány kérdés kivételével még a baba érkezése után is érdemes átbeszélni a felvetett témákat.

A kérdéssor célja, hogy nyílt, őszinte beszélgetéseket kezdeményezzen a gyerekvállalással, -gondozással, -neveléssel kapcsolatban, hogy a gyereket tervező és vállaló párok jobban megismerhessék egymást és egymás álláspontját, még mielőtt az érzelmekkel terhelt, éles helyzetben kellene döntést hozniuk. Ma már kutatások is bizonyítják, hogy a jó kommunikáció a sikeres családi élet kulcsa.

A kérdéssort egyedül is érdemes átgondolni, mert segíthet tudatosítani bennünk, hogy milyen családot szeretnénk, és segíthet felkészülni a későbbi döntésekre.

Ha szeretnéd kinyomtatni a kártyákat, itt találod a nyomtatható verziót.

Instrukciók

  1. Nincs jó vagy rossz válasz. Amit megfogalmazol, az mindössze az, amit jelenleg érzel és gondolsz. Lehet, hogy különbözik attól, mint amit a párod érez és gondol, de ez nem lehet ok arra, hogy összevesszetek. Se az érzések, se a vélemények nincsenek kőbe vésve, minden változhat, ahogy haladtok előre az időben.
  2. Ne hagyd, hogy a korábban meghozott döntéseid, előítéleteid, vagy a családi/társadalmi nyomás útját állja annak, hogy felfedezd a valódi érzéseidet egy-egy kérdéssel kapcsolatban. Áss mélyre: mi az, amit valójában érzel? Mi az, amire valójában vágysz?
  3. Ha a pároddal veszitek sorra a kérdéseket, akkor figyeljetek nagyon arra, hogy hallgassátok egymást végig, és fogadjátok be, amit a másik mond. Előfordulhat, hogy valamelyikőtöknek vagy akár mindkettőtöknek érzelmileg nagyon megterhelővé válik egy adott kérdésről beszélni, és nem tudtok egymással elfogadóak maradni. Talán rossz emlékeket idéz fel vagy erős negatív érzéseket vált ki az adott kérdés, vagy az, hogy a jelenlegi álláspontotok különbözik. Az is lehet, hogy valamelyikőtök egyáltalán nem akar majd valamelyik kérdésről beszélni. Ilyenkor tartsatok szünetet, és gondolkodjatok el rajta, hogy vajon honnan jönnek ezek az érzések, ezek az indulatok, mi okozza őket. Ha készen álltok rá, akkor térjetek vissza a kérdésre egy következő alkalommal.
  4. Haladjatok lassan és kényelmesen a kérdések végigbeszélésével. Válasszatok egy szimpatikus kérdést, és beszélgessetek róla olyan hosszan és annyiszor, amíg már úgy érzitek, hogy nincs miről beszélni abban a kérdésben. Lehet, hogy egy alkalommal akár több kérdést is végig tudtok beszélni, de az is lehet, hogy egy kérdésről akár több alkalommal is beszélni fogtok. Ha egy sorban több kérdés is szerepel, haladjatok egyesével, kérdésről kérdésre.
  5. Sok eldöntendő kérdés is szerepel a listában, amelyeket meg lehetne válaszolni egy egyszerű igen/nem, van/nincs válasszal. Kérlek, hogy mindig fejtsd ki a válaszodat és áss le a mélyére, amennyire csak jól esik: miért? hogyan? mit?
  6. Akár a végére értetek a kérdéseknek, akár nem, mivel az érzéseitek és véleményeitek az élettapasztalatotok gyarapodásával folyamatosan változhatnak, érdemes időről időre újra átgondolni, átbeszélni a már korábban átgondolt, átbeszélt kérdéseket is.

1. Személyes témák

  1. Mi volt hatással a gyerekvállalással kapcsolatos hozzáállásodra? Mindig is szerettél volna gyereket? Volt olyan életszakasz/életkor, amikor nem szerettél volna gyereket? Hogyan szeretted volna időzíteni az első gyereked érkezését?
  2. Szeretnél több gyereket? Mennyi gyereket szeretnél? Hogyan szeretted volna/hogyan szeretnéd időzíteni a gyerekek érkezését?
  3. Felkészültnek érzed magad érzelmileg a szülőségre? A szülőség olyasvalami, amire teljes szívedből vágysz, vagy inkább csak “bevállalod” valami miatt? Mekkora rutinod van különböző életkorú gyerekekkel való kapcsolódásban (csecsemő, kisgyerek, óvodás, kisiskolás, kamasz)?
  4. Mitől érzed magad alkalmasnak arra, hogy szülő legyél? Van olyan tulajdonságod, amin változtatnál, hogy jobb szülő lehess? Mit gondolsz, mi lesz számodra a legnagyobb kihívás a szülőségben?
  5. Mire számítasz, milyen hatással lesz a baba érkezése az életedre (sorolj fel 3 területet, amiben nagy hatása lesz)? Milyen érzés elképzelni magad a gyerekeddel, amikor még kisbaba? És amikor kisgyerek, óvodás, kisiskolás, kamasz?
  6. Szeretnéd megismerni a baba nemét még a születése előtt? Van valamilyen kívánságod, hogy milyen nemű legyen? Hogyan éreznéd magad, ha nem olyan nemű lenne, mint amit kívánsz? El tudod fogadni, akármilyen nemű is lesz?
  7. Hogyan éreznéd magad, ha kiderülne, hogy nem lehet (több) gyereked? Fogadnál örökbe? Belevágnál egy meddőségi kezelésbe? Mit gondolsz a sperma/petesejt/embrió donációról? Milyen érzéseid vannak azzal kapcsolatban, hogy alternatív módokon legyél hatással gyerekek életére? Lennél aktív nagybácsi/nagynéni? Lennél nevelőszülő? Segítenél árva vagy rászoruló gyerekeket önkéntesként? Lennél kisgyereknevelő vagy pedagógus?
  8. Milyen gyereknevelési elveket vallasz? (pl. szigorú napirend vagy igény szerinti/válaszkész gondoskodás, tradícionális vagy pozitív fegyelmezés, jutalmazás/büntetés vagy következmények tanítása stb.)
  9. Ki tudna neked segíteni a gyereknevelésben és a gyerek körüli teendőkben? Hova, kihez tudnál fordulni, ha tanácsra vagy támogatásra lenne szükséged? Hogyan éreznéd magad, ha egyedül kéne felnevelned a gyerekedet?
  10. Ki tudna gondoskodni helyetted a gyerekedről, ha veled történne valami? Ki tudná felnevelni helyetted, ha meghalnál? Akikre most gondoltál, velük mennyit beszéltél már meg ebből?
  11. A saját gyerekkorodból mik azok, amiket szeretnél a gyereked számára is megvalósítani? Mi az, amit máshogy szeretnél számára a saját gyerekkorodhoz képest?
  12. Ha van háziállatod, mire számítasz, hogyan fogja befolyásolni a háziállatoddal való kapcsolatodat a baba érkezése?
  13. Ha van párod, mit fogsz tenni azért, hogy a kapcsolatotok szoros és erős maradjon a baba érkezése után még évekkel is?

2. Életmód és közösség

  1. Hogyan hat/hatott/fog hatni a gyerekvállalás az életmódodra (dohányzás, alkoholfogyasztás, gyógyszerhasználat, alvásidő, munkaidő, szabadidő, spontaneitás stb.)? Min változtatsz? Mi az, amit nem szeretnél, hogy megváltozzon? Hogyan éreznéd magad, ha mégis változtatnod kéne azon, amin nem szeretnél? Meg tudnád tenni? Hogyan tudnál a baba számára egészséges(ebb) életkörülményeket teremteni (levegőminőség, biztonság stb.)?
  2. Tudsz a családodban és a felmenőid között jelentősebb betegségekről (pl. daganat, rák, szív- és érrendszeri betegségek, mentális betegségek stb.)? Aggódsz valamilyen betegség miatt, hogy a gyereked meg fogja örökölni, vagy esetleg valamilyen genetikai rendellenességgel születik?
  3. Hogyan éreznéd magad, ha kiderülne, hogy a születendő gyereked testi vagy mentális kihívásokkal fog szembenézni az életben? Hogy viszonyulsz a várandósság alatti genetikai vizsgálatokhoz és a terhességmegszakításhoz?
  4. Hogyan képzeled el a számodra ideális szülést (szülés módja, szülés helyszíne, fájdalomcsillapítás módja stb.)? Kit, vagy kiket szeretnél, hogy jelen legyenek a szülésnél? Hogyan viszonyulsz azokhoz a körülményekhez vagy adottságokhoz, amiket nem tudsz befolyásolni? El tudod őket fogadni? Kit, vagy kiket szeretnél, hogy az első napokban meglátogassanak? Kit, vagy kiket szeretnél, hogy az első hetekben segítsenek neked? Akikre most gondoltál, velük mennyit beszéltél már meg ebből?
  5. Hogyan képzeled el a mindennapi rutinodat szülőként (pelenkázás, etetés, fürdetés, játék a babával, evés, alvás, fürdés, bevásárlás, főzés, mosás, takarítás, munkavégzés, közlekedés stb.)? Mik azok a dolgok, amiket prioritásként szeretnél kezelni a családi rutinod részeként (pl. vacsora az egész családdal minden nap, egy szabadnap a héten neked, havi egy randinap kettőtöknek stb.)? – Sorolj fel 3-at!
  6. Milyen közösségi eseményeken vagy programokon szeretnél részt venni gyerekkel együtt (gyerek, családi, vagy felnőtt programok)? Hogyan képzeled el a gyerekkel való utazást (tömegközlekedés, autó, repülő stb.)? Milyen életkorban hová mennél gyerekkel (bevásárlás, családlátogatás, programok, nyaralás stb.)?
  7. Milyen szabályokat vagy korlátozásokat szeretnél bevezetni a gyereked életébe a saját érdekében (pl. cukor kizárása az étrendből, képernyőidő korlátozása stb.)? Ezeket magadra is alkalmaznád? Szerinted mennyire kell beosztani egy gyerek idejét (pl. találkozók, foglalkozások, szabadidő stb.)? Szerinted mekkora beleszólása van egy szülőnek abba, hogy a gyereke kivel barátkozik?
  8. Hogyan hat/hatott/fog hatni a gyerekvállalás a baráti és családi kapcsolataidra? Van aki közelebb került, van, aki távolabb? Hogyan fogsz tudni új barátságokat kialakítani más szülőkkel?
  9. Szeretnéd, hogy a gyereked vallásos nevelésben részesüljön (milyen vallás, milyen felekezet)? Milyen politikai nézeteket fogsz átadni a gyerekednek azáltal, ahogy a világhoz és az emberekhez viszonyulsz?
  10. Új családi hagyományokat szeretnél teremteni és/vagy folytatni szeretnéd a már kialakultakat? Mennyire szeretnéd bevonni a rokonaidat a gyereked életébe? Hogyan bátorítanád vagy hátráltatnád a nagyszülők részvételét a gyerek nevelésében?
  11. Mi legyen a gyerek vezetékneve (a saját neved, a párodé, kötőjeles, kombinált, új név stb.)? Hogyan fogod eldönteni, hogy mi legyen a keresztneve? Mi legyen a keresztneve ha fiú, ha lány?
  12. Feltehetőleg milyen pozitív és/vagy negatív hatásokkal fog majd szembesülni a gyereked annak következtében, hogy olyannak született, oda, és abba a családba, ahova (rassz, anyanyelv, kultúra, hagyományok, családi titkok, stigmák, sztereotípiák)?
  13. Ismersz olyan családot, ahol a szülőkre példaként tekintesz? Mi az, amit szívesen eltanulnál vagy átvennél más családoktól?

3. Munka és teendők

  1. Hány napot/hetet/hónapot/évet szeretnél, és mennyit fogsz tudni ténylegesen kivenni a munkából és otthon tölteni a baba érkezése után?
  2. Hogyan fog hatni a gyerekvállalás a munkahelyi és munkaerőpiaci helyzetedre, vállalkozásodra? Lesz-e szükséged több szabadságra, másfajta munkaviszonyra, rugalmas- vagy részmunkaidőre, amiről tárgyalnod kell majd a munkáltatóddal, ügyfeleiddel stb.?
  3. Hogyan viszonyulsz ahhoz, hogy valaki más foglalkozzon a gyerekeddel, amíg te dolgozol vagy ügyeket intézel? Milyen hamar alkalmaznál először ilyen segítséget? Mit gondolsz az alkalmi bébiszitter, rendszeres bébiszitter, bölcsőde, bentlakásos segítség (au-pair) stb. igénybevételéről?
  4. Van olyan része, vagy időszaka a gyerek gondozásának, nevelésének, amit te egyedül szeretnél csinálni?
  5. El tudod képzelni, hogy kevesebb óraszámban dolgozz azért, hogy több idő jusson a családodra? Ha főállású szülő lennél, akkor ez milyen előnyökkel járna a család számára, és hogyan hatna a családi kasszára?
  6. Hogyan fogsz egyensúlyt tartani a munka és a családi élet között? Ha a családi munkamegosztás egyensúlya felborul, és valakire túl nagy teher hárul, hogyan fogod rendezni ezt a problémát?
  7. Ki fog foglalkozni a családi teendőkkel munkaidőben (pl. orvosi időpontok, szülői értekezletek, vészhelyzetek stb.)? És munkaidőn kívül?
  8. Szeretnéd tájékoztatni a családot és a barátokat a terhességgel, születéssel, fejlődési mérföldkövekkel, meghatározó életeseményekkel stb. kapcsolatban? Szeretnéd megörökíteni ezeket az eseményeket (fotó, videó, feljegyzés)?
  9. Szerinted milyen életkorban kéne a gyerekeknek elkezdeniük részt venni a házimunka elvégzésében? Mennyi házimunkát és melyikeket lehet rájuk bízni?
  10. Hogyan fogsz intézményeket (bölcsőde, óvoda, iskola) választani (állami/magán, megközelíthetőség, felszereltség, tagozat, hírnév, különórák stb.) a gyerekednek? Szerinted milyen tevékenységek fontosak egy gyerek fejlődése szempontjából (pl. oktatás, sport, művészet, zene stb.)?
  11. Hogyan gondoskodnál egy olyan gyerekről, aki fokozott segítségre szorul (pl. baleset, sérülés, betegség, születési rendellenesség stb. miatt)? Mit lennél/nem lennél hajlandó megtenni érte a gondozójaként?
  12. Hogyan fogsz időt szakítani magadra? Mennyi saját időre és térre van szükséged?
  13. Hogyan tudsz megbirkózni a stresszel? Hogyan reagálsz az alvásmegvonásra?

4. Anyagiak

  1. Mennyit tudnál havonta gyerekfelügyeletre (bébiszitter, bölcsi, napközi stb.) szánni? Mennyit tudnál havonta különórákra és foglalkozásokra (zene, tánc, sport stb.) szánni?
  2. Számíthatsz segítségre a barátoktól, családtagoktól? Ingyen, szívességből, vagy fizetésért? Mit gondolsz, mennyire lesz szükséged rá, hogy rájuk támaszkodj?
  3. Szerinted mennyi pénz „elég” egy gyerek felneveléséhez? A létszügségleten felül mit szeretnél majd biztosítani a számára, ami pénzbe kerül (tárgyak, programok stb.)?
  4. Ha megszorulsz anyagilag, akkor mit tennél annak érdekében, hogy el tudd látni a gyereked?
  5. Hogyan viszonyulsz a használt baba- és gyerekcuccokhoz (ruhák, játékok, eszközök, bútorok stb.)?
  6. Hol, milyen házban/lakásban élnél a legszívesebben amíg kicsi a gyereked? Mit tudnál ebből megvalósítani? Milyen pozitív és/vagy negatív hatása lenne a változásnak (napi ingázás, távolság a családtól, megélhetési költségek stb.)?
  7. Tervezel-e végrendelkezni róla, hogy mit kapjon a gyereked és mit mások? Kötnél-e életbiztosítást?
  8. Tervezel-e valamilyen előtakarékosságot létesíteni a gyereked számára? Miután már kirepült a családi fészekből, állnád-e még valamilyen költségét (pl. hazautazás az ünnepekre, albérlet amíg még tanul, autóhasználat stb.)?
  9. Hogyan kezelnéd a gyereked rendszeres kiadásait (pl. telefonszámla, előfizetések)? Tervezel-e zsebpénzt adni neki? Ha igen, akkor kötnéd-e valamilyen feltételhez (viselkedés, teljesítmény stb.)?
  10. Hogyan viszonyulsz a pénzhez? Mennyire van kontrollod a költekezéseid felett? Szoktál-e takarékoskodni?
  11. Hogyan viszonyulsz ahhoz, hogy kiskorúak munkát vállaljanak? Ha dolgozna a gyereked, megtarthatná-e a teljes fizetését, vagy be kéne szállnia a családi költségekbe, esetleg jótékonysági célra kéne fordítania a fizetése egy részét?
  12. Hogyan készítenéd fel a gyerekedet arra, hogy jól tudjon bánni a pénzzel (pl. elküldenéd nyáron dolgozni, leckéket kapna különböző témákban stb.)?
  13. Hogyan készítenéd fel a gyerekedet arra, hogy függetlenedni tudjon tőled (pénzügyileg és/vagy más tekintetben)?

Forrás: További linkek:

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindent a tejleadó reflexről

Betegségtől független sírás és nyűgösség csecsemőkorban